پزشکی و سلامت
بازدید این موضوع : 82574
بازدید کل مطالب این موضوع : 826313
کل مطالب این موضوع : 810
بلایی که کفش پاشنه بلند سر خانم ها می آورد و نمیدانند!!
نتایج یک پژوهش جدید نشان داد که استفاده از کفش های پاشنه بلند با تغییرات شیمیایی که در بدن ایجاد می‌کند، سلامت عقلی زنان را به خطر می اندازد و چه بسا آ‌نان را به سمت ابتلا به شیزوفرنی و جنون سوق می‌دهد.
یارل فلینز مارک در این پژوهش که در کشور سوئد انجام شده است، گفت: کفش های پاشنه بلند باعث ابتلای زنان به جنون می شود زیرا این کفش ها به کف و مچ پا فشار می‌آورد و باعث لرزش و بی ثباتی زیاد پاها و در نتیجه راه رفتن نادرست می‌شود.
وی گفت: همچنین جلوی گیرنده های عصبی ماهیچه پاها برای آزاد کردن ترکیب دوپامین (یک ناقل شیمیایی) را که برای سلامت عقلی مهم است می‌گیرد و در نهایت، زنان را به جنون و افزایش میانگین بیماری شیزوفرنی دچار می‌کند!
این پژوهش همچنین هشدار داد پوشیدن کفش هایی با پاشنه بلندتر از 5 سانتی متر در طول پنج روز طول استخوانهای ساق را تغییر می دهد.
در همین حال، یک کارشناس انگلیسی نیز هشدار داد که پوشیدن کفش های پاشنه بلند باروری زنان را تهدید می‌کند و بر اعضای داخلی بدن آنها و دوره قاعدگی تاثیر می گذارد و باعث تشدید دردهای این دوره و عدم توانایی زنان برای باروری می شود.
از عوارض دیگر کفش پاشنه بلند فشار بیشتر وارده به زانوها است و زمانی که فشار به روی مفصل زانو زیاد می‌شود، غضروف بین استخوانهای مفصل فشار بیشتری را تحمل می‌کند و تغذیه آن از مایع مفصلی با اشکال مواجه می‌شود و به طور تدریجی آرتروز مفصل زانو بروز می‌کند.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 20 دی 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
بارداری بدون داشتن تخمدان!!
براساس گزارش پزشکان معالج این زن، این امر بسیار باور نکردنی است و بارداری بدون داشتن تخمدان برای اولین بار است که در سراسر جهان روی می دهد.
زنی علی رغم نداشتن تخمدان باردار شد.
به نقل از یو پی آی، یک زن اسپانیایی پس از این که هر دو تخمدانش را بر داشته بود، باردار شد.
براساس گزارش پزشکان معالج این زن، این امر بسیار باور نکردنی است و بارداری بدون داشتن تخمدان برای اولین بار است که در سراسر جهان روی می دهد.
زن 31 اسپانیایی به سبب ابتلا به سرطان تخمدان مجبور به تخلیه هر دو تخمدانش می شود، پزشکان معالج وی  موفق به پاک سازی یک تکه بسیار کوچکی از تخمدان این زن 31 ساله می شوند و آن نکه  را فریز می کنند و پس از این که تومورهای سرطانی در بدن این زن از بین می رود تخمدان فریز شده زن را دوباره به وی پیوند می زنند و در کمال ناباوری متوجه می شوند که این زن پس از گذشت چند ماه باردار می شود.
| نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 20 دی 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
نکاتی راجع به تست پاپ اسمیر در زنان
گزارش سلامت نیوز طبق نتایج دو بررسی انجام شده در ایالات متحده مرگ ناشی از سرطان دهانه رحم با توجه به غربالگری های منظم متوقف شده است ، اما هنوز هم حدود 12 هزار زن مبتلا به این نوع سرطان وجود دارد که در سال حدود 4 هزار نفر از آنها می میرند . در این آزمایشات این دو نوع تست ( HPV و پاپ اسمیر ) بر روی حدود 142 هزار زن انجام گرفته است . طبق این مطالعات ، غربالگری زنان باید در سن 21 سالگی آغاز شده ، در صورتیکه به صورت منظم ادامه یابد در 65 سالگی متوقف شود .
گفتنیست تست پاپ اسمیر تست سیتولوژیك بسیار ساده ای است كه در آن نمونه هایی كه ازدهانه رحم گرفته می شود در آزمایشگاه مورد بررسی میكروسكوپی قرار می گیرد تا سلولهای دهانه رحم و تغییرات منجر به بدخیمی در آنها شناسایی شوند.
به گزارش سلامت نیوز hpv یك ویروس خیلی شایع است كه بسیاری ازمردان و زنان در زمانی از دوران حیات خود بدان مبتلا می شوند.
تقریباً 100 نوع HPV وجود دارد، برخی از انواع HPV فقط ناحیه دستگاه تناسلی را آلوده می كند و سبب زگیل می شوند.انواع دیگری از HPVپس از مدت طولانی می توانند منجر به سرطان دهانه رحم شوند.همچنین HPV های دستگاه تناسلی در سایر نواحی بدن ایجاد بیماری نمی كنند.
عفونت HPV خیلی رایج است یكی از مكانهایی كه اغلب بیشتر آلوده به HPV می شود مجرای تناسلی است.راه انتقال این عفونت غالباً آمیزش جنسی است. اگر عفونت در ناحیه تناسلی و گردن رحم توسط انواع كم خطر HPV ایجاد شود ضایعه معمولا زگیل تناسلی خوانده می شود
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در جمعه 9 دی 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
خطرات کمبود آهن خون
مطالعه روی فاكتورهای خطرزای لختگی خون در یك بیماری ارثی عروق خونی نشان می‌دهد درمان فقر آهن می‌تواند راه كاری موثر برای پیشگیری از تشكیل لخته‌های خونی خطرناك در مبتلایان به این بیماری باشد.
به گفته پزشكان، ترومبوس سیاهرگی كه شامل تشكیل لخته‌های خونی در عروق سیاهرگی است می‌تواند موجب بروز درد و تورم شود اما درعین حال اگر این لخته‌های خونی از بین نروند ممكن است به عروق خونی در ریه برسند كه در نتیجه خطر جدی بیمار را تهدید خواهد كرد.
به نوشته روزنامه ایندیپندنت، متخصصان كالج سلطنتی لندن برای بررسی فاكتورهای خطرزای جدید در بروز لخته‌های خونی بیماران مبتلا به عارضه خونی و ارثی HHT با نام علمی (hereditary haemorrhagic telangiectasia) را تحت مطالعه قرار دادند.
HHT یك بیماری ژنتیكی در عروق خونی است كه علائم اصلی آن خونریزی شدید از بینی و روده است.
دكتر كالیرشولین از انستیتو ملی قلب و ریه در این كالج تصریح كرد: ما با مطالعه روی نمونه‌های خونی 609 بیمار مبتلا به HHT متوجه شدیم كه بسیاری از این بیماران با كمبود شدید فقر آن بویژه به دلیل خونریزی مواجه هستند.
این متخصصان تاكید كردند كه كاهش آهن در خون این بیماران خطر تشكیل لخته‌های خونی را تشدید می‌كند.
| نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 6 دی 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
این کفش شما را به گودی کمر مبتلا می کند
ابتلا به گودی‌كمر با كفش پاشنه ‌بلند
سیداحمد رییس‌السادات، در تشریح درد‌های ستون فقرات افزود: افزایش قوس كمر و افزایش قوز پشتی در ردیف اختلالات شایع ستون فقرات قرار می‌گیرند.
به گفته وی هرگونه افزایش یا كاهش در دامنه طبیعی قوس‌های ستون فقرات افراد را مستعد ابتلا به بیماری‌های مختلف سیستم عضله‌ای و اسكلتی می‌كند.
دبیر انجمن طب فیزیكی و توانبخشی ایران با بیان این‌كه برعكس این مساله هم امكان‌پذیر است و افزایش یا كاهش قوس‌های طبیعی ستون فقرات، خود می‌تواند ناشی از ناهنجاری و آسیب در سایر بخش‌های ستون فقرات، لگن یا زانو شود، ادامه داد: هر استرسی كه بر زنجیره بیومكانیكی بدن وارد شود باعث می‌شود تغییراتی در قسمت‌های دیگر به وجود آید به عنوان مثال افزایش قوز پشتی ممكن است گودی كمر را تشدید كند.
رئیس‌السادات در پاسخ به این پرسش كه آیا استفاده از كفش‌های پاشنه‌دار می‌تواند در بروز گودی كمر دخیل باشد، گفت: این مطلب از لحاظ علمی به‌طور كامل اثبات شده نیست ولی به‌طور كلی توصیه بر عدم استفاده مداوم از كفش‌های پاشنه بلند با ارتفاع بیش از 4 سانتی‌متر  .
| نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 6 دی 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
TLT، تنها با فکر کردن به لاغرها، لاغر شوید !!
اگر از گرسنگی وحشت داشته باشید ، مدام برای پرهیز از آن به خوردن پناه می برید افرادی که اضافه وزن دارند مدام به غذا فکر می کنند، آنها تمام وقت به مقدار و دفعات غذا توجه و زمان صرف غذا از مشغولیات دائمی ذهن و فکر آنهاست.
در نهایت وقتی سیر می شوند خود را برای خوردن های بی دلیل روزانه خود محکوم می کنند و نگران فردایی بدتر از امروز هستند.
 امروزه به علل گوناگون، اسیر باورهای کاذبی شده ایم و گمان می کنیم فقط از طریق رژیم غذایی است که می توانیم لاغر و به تناسب اندام برسیم. با این روش ها که گاه همراه با محرومیتهای شدید است نه تنها ممکن است به سلامتی و بهداشت روانی خود صدمه بزنیم، بلکه گرفتار یک نوع مکانیسم روانی عاطفی می شویم که استرس چاقی نامیده می شود.
کسانی که درچار استرس چاقی هستند در واقع به جای اینکه به لاغری و تناسب اندام خود فکر کنند مدام به چاقی و خوردن فکر می کنند.
ما تصمیم داریم در روش  TLT: Think Like The Thins ( مثل لاغرها فکر کنید) پرونده رژیم غذایی را در ذهن آدمهای چاق برای همیشه ببندیم.
 در این روش ما قصد داریم به شما نشان دهیم فقط وقتی می توانید لاغر شوید که مانند لاغرهای طبیعی فکر کنید مانند آنها رفتار کنید و مانند آنها بخورید. شما پس از طی یک دوره چند ماه یاد می گیرید چگونه برای رهایی از چاقی به جای چاقی به لاغری و مثل لاغرها فکر کنید
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در شنبه 26 آذر 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
آیا می توانم در دوران بارداری شنا کردن را، آغاز کنم؟
چکیده
 دراین جا به کلیات شنا در بارداری، فواید آن در این دوران و نیز  بایدها و  نبایدهای شنا در بارداری شامل نکات ایمنی و مواردی که در سه ماهه های مختلف بارداری، در هنگام شنا کردن باید به آن توجه شود، و ...پرداخته ام .
پیش سخن
پرسش هایی که اغلب با آن روبرو می شویم، از این دست هستند:
آیا می توانم در دوران بارداری شنا کردن را، آغاز کنم؟
آیا اگر پیش از بارداری شنا می کرده ام، در بارداری می توانم به آن ادامه دهم؟
آیا می توانم در دوران بارداری از آب استخرهایی که کلر دارد، استفاده نمایم؟
آیا در دوران بارداری از مایو (لباس شنا) ی معمولی می توان استفاده کرد یا مایو  هایی مخصوص این کار وجود دارد؟
در چه مواردی برای خانم های باردار، شنا کردن ممنوع است؟
آیا شرایط و یا مدت شنا کردن در سه ماهه های مختلف بارداری با هم فرق دارد؟
  و ...
متن اصلی
بارداری  سبب تغییراتی در بدن  می شود .برخی از این تغییرات روی توانایی ورزش  کردن تاثیر می گذارد. هرچند بیشتر این تغییرات، پس از زایمان به حالت طبیعی بر می گردند. از طرفی، هورمون های مترشحه در دوران بارداری که سبب  شل شدن تاندون های نگه دارنده مفصل ها می شوند، منجر به تحرک بیشتر مفاصل و در نتیجه افزایش خطر صدمه و آسیب  به آن ها می گردند.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در شنبه 26 آذر 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
زخم‌های ماندگاری كه روح و جسم را می‌خورند!
پسرك با چشم‌های درشت و رنگی و مژه‌هایی كه تاب بلندی زیاد را نیاورده و فر شده است، سلام می‌كند. مؤدب و با احترام، سرش را زیرانداخته و با دست گونه راستش را می‌پوشاند تا چشم‌ها زخم بزرگ و قرمزرنگ روی گونه‌اش را نبینند، زخمی كه علاوه بر جسم، روح او را نیز آزرده است.
 وقتی پسرك برای لحظه‌ای به قصد رفع خواب، دستش را از گونه‌اش برمی‌دارد، زخم، چهره كریه خود را نمایش می‌دهد و تو دلت می‌گیرد كه چگونه یك بی‌احتیاطی،‌ ناآگاهی ‌یا كاستی و سهل‌انگاری غیرمسئولانه از سوی كسانی كه مسئول هستند،‌ این مخلوق زیبای خداوند را این گونه زخمی كرده است.
اما این زخم تنها یادگار "سالك"، بر تن تنها شهروند "شهریار" نیست، دست‌های همان پسرك و گونه و پیشانی خواهر كوچكش،‌ بازوی مادر و زیر چشم پدرش و صورت و بدن بسیاری از اعضای جامعه كوچك شهریار، زیرگوش كلانشهر شیراز از گزند زخم در امان نمانده‌اند.
سالك، زخمی كه به واسطه طول مدت‌زمانی كه از ایجاد تا بهبودی به طول می‌انجامد، به این نام نامیده شده است، چه یادگارها كه بر صورت و اندام مردان و زنان شیرازی و آنها كه در نزدیكی این شهر سكونت دارند، نگذاشته و نمی‌گذارد! اما چرا باید در قرن 21 و در هزاره سوم میلادی، همچنان در كوچه پس كوچه‌های شیراز و شهر و روستاهای اطراف با وحشت از پشه خاكی قدم بزنیم.
به گزارش ایسنا، تعداد زیادی از دختران مدرسه‌های ابتدایی، راهنمایی و متوسطه شهریار و لپویی(یكی از شهرك‌های اطراف شیراز) و حتی مدارس برخی نقاط حاشیه‌ای و شمالی شهر شیراز یا اثری از زخم را تا آخر عمر خواهند داشت یا به تازگی زخمی شده‌ یا در خوشبینانه‌ترین حالت، یكی از اعضای خانواده، ‌دست به گریبان این درد است.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در شنبه 26 آذر 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
ویتامین های ضروری در دوران یائسگی
نیاز زنان به ویتامین B2 و B12 در دوران یائسگی افزایش می‌یابد
کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت گفت: نیاز زنان در دوران یائسگی به ویتامین‌های گروه B به خصوص B2 و B12 و ویتامین A افزایش پیدا می‌کند.
پریسا ترابی اظهار داشت: نیاز زنان به ریزمغذی آهن در دوران یائسگی کاهش پیدا می‌کند و نیازی به مصرف آهن اضافه در دوران یائسگی وجود ندارد.
 زنان در دوران یائسگی در حجم کم غذا مصرف کنند
وی گفت: زنان به تغذیه خود در دوران یائسگی باید توجه داشته باشند همچنین در این دوران غذا را در حجم کم مصرف کنند و در هر وعده غذایی از موادغذایی با ارزش استفاده کنند.
 کارشناس اداره بهبود تغذیه وزارت بهداشت اضافه کرد: مصرف ویتامین‌های گروه B به خصوص B2 و B12 و ویتامین A در این دوران باید افزایش پیدا ‌کند و مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها برای زنان یائسه در این دوران ضرورت پیدا می‌کند.
 وی با تأکید بر اینکه تغذیه در دوران قبل از سالمندی از اهمیت زیادی برخوردار است، بیان داشت: در دوران سالمندی به دلیل مشکلات دندان‌ها و دستگاه گوارش زنان سالمند تمایلی به مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها ندارند به همین دلیل باید در دوران قبل از یائسگی به مصرف میوه‌ها و سبزی‌ها توجه داشت.
 ترابی خاطرنشان کرد: آب یکی از نیازهای ضروری افراد در دوران سالمندی است و به همین دلیل زنان در این دوران روزانه به مصرف 1،5 لیتر آب نیاز دارند.
| نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 22 آذر 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
توانایی اسپری هورمون عشق!
گروهی از پژوهشگران فرانسوی دریافتند که اسپری تنفسی محتوی هورمون عشق می تواند رفتارهای اجتماعی را بهبود بخشد.
 هورمون اکسیتوسین که با عنوان هورمون عشق نیز شناخته می شود هورمونی است که محبت میان مادر و فرزند را بیشتر می کند.
اکنون محققان مرکز نوروساینس شناختی در لیون دریافتند که این هورمون از یک پتانسیل درمانی بالا هم در بزرگسالان و هم در کودکان اوتیسم برخوردار است.
این محققان در این خصوص اظهار داشتند: "برای مثال اگر اکسیتوسین در سنین پایین برای کودکان اوتیستی تجویز شود می توان به این کودکان توسعه رفتارهای اجتماعی را تا حدودی آموخت."
افراد مبتلا به سندروم آسپرجر و دیگر انواع اوتیسم اغلب مشکلات مهمی در تعاملات اجتماعی دارند که به گفته این دانشمندان هورمون اکسیتوسین می تواند به این بیماران کمک کند که عملکردهای هوشمندانه طبیعی داشته باشند و تواناییهای زبان خود را در اجتماع بهبود بخشند.
محققان فرانسوی افزودند: "برخوردهای بصری می تواند به عنوان اولین مرحله در رفتارهای اجتماعی مورد ملاحظه قرار گیرند. مطالعات ما نشان می دهد که اکسیتوسین برخوردهای بصری را افزایش می دهد چرا که زمان نگاه کردن بیمار را به چشم دیگران افزایش می دهد."
براساس گزارش رویترز، این محققان از 13 فرد با اختلال اوتیسم پر کار خواستند که قبل از انجام دو آزمایش، هورمون اکسیتوسین را تنفس کنند.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در يکشنبه 20 آذر 1390
موضوع : پزشکی و سلامت
< قبلی بعدی >

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌