پزشکی
بازدید این موضوع : 88700
بازدید کل مطالب این موضوع : 998071
کل مطالب این موضوع : 1032
برای زندگی شادتر اینطوری بخوابید !
همه افراد به دنبال این هستند تا نكته كلیدی برای داشتن زندگی شادتر را پیدا كنند. یكی از كار‌هایی را كه برای داشتن زندگی شاد‌تر و آرام‌تر می‌توان انجام داد این است كه بر روی سمت چپ بدن خوابید.
محققان به تازگی دریافته‌اند افرادی كه روی سمت چپ بدنشان می‌خوابند شادتر هستند و نسبت به زندگی نگاه مثبت‌تری دارند كه باعث می‌شود زندگی شادتر و كم ‌استرسی را تجربه كنند.
بر اساس این مطالعه افرادی كه روی سمت چپ بدن خود می‌خوابند نسبت به افرادی كه در سمت راست می‌خوابند نگاه روشن‌تری به زندگی دارند.
به گزارش ایندین اكسپرس، محققان همچنین دریافته‌اند افرادی به سمت چپ بدن خود می‌خوابند راحت‌تر می‌توانند از فشارهای روانی سنگین مثل استرس بكاهند و در مواقع بحرانی آرام‌تر هستند و اعتماد به نفس بیشتری دارند.
| نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 20 دی 1390
موضوع : پزشکی
نکاتی راجع به جرم گیری دندان
درمان نکردن جرم دندان بافت لثه را از بین می‌برد
سعیدی نعمتی انارکی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: با افزایش سن به دلیل عملکرد دندان‌ها و صدماتی که ممکن است در طول زندگی فرد به دندان وارد شود یکسری تغییرات ضربه‌ای یا سایشی به وجود می‌آید.
وی افزود: برای درمان دندان‌های این دسته افراد باید نگاه متفاوتی نسبت به یک فرد ۲۰ ساله داشته باشیم و کاری را انجام دهیم که علاوه بر زیبایی عملکرد صحیحی هم داشته باشد.
نعمتی انارکی به عوامل شایع خرد شدن و از بین رفتن دندان اشاره کرد و گفت: متاسفانه شکستن غذاهای سفت مانند پسته، فندق یا آبنات‌ها قبل از اینکه نرم و کوچک شوند بین ایرانیان خیلی شایع است، ممکن است این کار در یکی دو بار اول صدمات ایجاد نکنند ولی ترک‌های ریزی را در مینا ایجاد می‌کند که این ترک‌ها یک روزی به هم می‌پیوندند و سبب شکسته شدن دندان می‌شوند.
متخصص ترمیمی دندان اظهار داشت: یکسری عوامل ضربه‌ای مانند خوردن سر کودک و یا لیوان به دندان که گریزی از آن نیست، علاوه بر این در افراد مسن سایش‌ها مسئله‌ساز هستند که خیلی اوقات سبب از بین رفتن کامل مینای دندان می‌شود و عاج بیرون می‌زند و دندان به سرما، گرما و فشارها حساس می‌شود.
جرم گیری به مینای دندان آسیب نمی‌زند
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در دوشنبه 12 دی 1390
موضوع : پزشکی
نکاتی راجع به طب سوزنی
در سه دهه اخیر  گسترش جهانگیری پیدا کرده طوری که در آمریکا و اروپا طرفداران بسیار زیادی دارد و بر اساس اطلاع رسانی از سیستم  اینترنت  فقط در آمریکا  در سال 2000  بیش از 20 میلیون نفر از این  طب استفاده کرده اند  چرا  که  در این  طب از دارو استفاده  نمی شود و عوارض جانبی به همراه ندارد و نتایج درمانی در مقایسه با طب رایج کشورمان فوق العاده عالی و قابل مقایسه نمی باشد .
اساس در مان  در طب  سوزنی به  تعادل رساندن سیستم های انرژی موجود در بدن انسان  می باشد  و در حقیقت هر چیزی در طبیعت بایستی  تعادل  داشته  باشد  مانند سردی  و  گرمی ،  پستی و بلندی، روز و شب و غیره . در بدن انسان 12 عدد کانال اصلی انرژی و 8  عدد  کانال فرعی انرژی وجود دارد که بر روی این  کانال ها نقاط مختلف واقع شده است و تمامی این کانال هابه صورت داخلی و یا  سطحی مربوط به 
هم می باشد و  در حقیقت با تحریک این نقاط به صورت شارژ و یا دشارژ کردن بر اساس فرمول  درمانی خاص بیماری مربوط می توانیم سیستم انرژی مربوط را به حالت تعادل  یا بالانس در آوریم لذا درمانگر یا طبیب بایستی کاملا به ساختمان بدن ، نوع بیماری ، مدت و شدت  بیماری ، داروهای  مصرفی و تیوری و تکنیک  طب  چینی  کاملا آشنا  باشد که درمان به دقت و به درستی انجام شود .
چه بسا اخیرا سوءاستفاده هایی از طرف افراد بدون تجربه  به عمل  آمده و نتایج درمانی نادرستی گرفته شده و بیماران را نسبت به درمان  دلسرد  کرده ،  بنابر این کننده  کار باید علم ، تجربه  و هنر کافی  جهت انجام کار را داشته باشد و چون اساس طب چینی کاملا متفاوت از طب غربی می باشد اکثرا اطبا و همکاران محترم اطلاع چندانی از شیوه و نتایج  درمان طب سوزنی ندارند و گاها آن را تلقین یا بیهوده یا مضر و غیره مطرح می کنند
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در دوشنبه 12 دی 1390
موضوع : پزشکی
درمان خانگی تهوع
در این مطلب به گزارش تفریحی به نقل از «Prevention» به چند درمان خانگی برای پیش گیری از تهوع و استفراغ اشاره شده است.
 * کمی نمک و فلفل روی تکه ای لیمو بپاشید و بمکید.
*مصرف چای نعناع اول صبح در رفع این حالت موثر است.
* هر بار که حالت تهوع به شما دست داد، برگ نعناع بجوید.
 * مخلوطی از پودر گشنیز، پودر زنجبیل خشک و عسل در پیش گیری از استفراغ موثر است.
 * کمی پودر فلفل را به برگ های نعناع اضافه کنید و بجوید تا حالت استفراغ ناشی از سوءهاضمه از بین برود.
 * برای جلوگیری از این حالت، خرما بخورید. * پودر زیره به ماست اضافه و میل کنید.
* برگ مرکبات مانند لیمو، پرتقال و ... را استنشاق کنید.
* مصرف چای زنجبیل با مقدار کمی شکر در برطرف کردن این حالت موثر است.
* لیموناد سرد نیز در پیش گیری از حالت تهوع موثر است.
| نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 8 دی 1390
موضوع : پزشکی
این کارها چروکتان می کند !
به طور کلی به گذر زمان پیر شدن می‌گوییم. این پیر شدن می‌تواند با مریضی‌های مختلفی نیز همراه باشد. گاهی نیز به دلایلی پنهان شما زود‌تر پیر می‌شوید. در اینجا به تعدادی از دلایلی که شاید نمی‌دانید اما در زود‌تر پیر شدن شما موثر هستند اشاره می‌کنیم:
تماشای تلویزیون
همانطور که می‌دانید نشستن در مقابل تلویزیون می‌تواند باعث چاقی شود اما ممکن است این را ندانید که تلوزیون باعث پیر شدن و کاهش عمر شما نیز می‌شود. طبق تحقیقات به عمل آمده، هر یک ساعت که شما تلوزیون تماشا می‌کنید ۲۲ دقیقه از عمرتان کاهش پیدا می‌کند. همچنین احتمال ابتلا به آلزایمر نیز در شما افزایش می‌یابد.
نوشیدن مایعات از بطری با استفاده از نی
نوشیدن برخی از مایعات مانند نوشابه‌ها می‌توانند به بدن شما بسیار آسیب وارد کنند اما طریقه نوشیدن این نوشابه‌ها نیز بسیار مهم است. نوشیدن از بطری و یا با استفاده از نی می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک در صورت شما بشود پس همیشه سعی کنید تا با لیوان آب بنوشید.
زیاد یا کم ورزش کردن
ورزش برای سلامتی بسیار مفید و حقیقتی انکار ناپذیر است. همه ما به خوبی می‌دانیم که ورزش می‌تواند بدن ما را سالم و جوان نگه دارد و همچنین می‌تواند از آلزایمر و بیماری‌های پوستی و غیره جلوگیری کند. البته توجه داشته باشید که ورزش نیز باید به مقدار متوسطی انجام شود زیرا بیش از حد ورزش کردن می‌تواند باعث بروز مشکلاتی همچون آرتروز در بدن شما شود.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 8 دی 1390
موضوع : پزشکی
پنج نوع خوراکی برای رفع اضطراب تعطیلات
شیرینیجات و غذاهای سبک در آرامش اعصاب نقش داشته و سبب شادابی شما می شوند.اما این آرامش تأثیر بلند مدتی نداشته و رژیم غذایی را مختل می کند. با این وجود بعضی از مواد غذایی توانایی خاصی دارند که می توانند استرس را از بین ببرند.مصرف تنها یک وعده این مواد غذایی شما را سر حال آورده و کمکی می شود تا بتوانید آسان تر با روزهای سخت بین تعطیلات کنار بیایید.غذاهایی را استفاده کنید که در آزاد سازی هورمون سیروتنین (ماده که در مغز ترشح شده و درکنترل احساسات تأثیر دارد) نقش زیادی داشته و آرامش بخش هستند. در این صورت یک روز پر هیجان را به راحتی و به آسودگی سپری خواهید کرد.
پنج ماد غذایی ضد استرس برای داشتن تعطیلاتی لذتـبخش عبارتند از:
جو پرک با دارچین
جو پخته شدهء گرم یکی از غذاهای مفیدی ایست که می توان روی آن حساب زیادی باز کرد.
یک دوم قاشق چای خوری دارچین به جو اضافه کنید.سپس آن را پخته و با طعم بسیار دلپذیری میل کنید.این غذا را می توانید در هر زمان که خواستید نوش جان کنید.
این ماده غذایی ترکیبی است که مغز را در آزاد سازی سیروتنین یاری کرده و به شما آرامش و شادمانی می بخشد.
سیب زمینی شیرین
از جمله خوراکی هایی که در هنگام تعطیلات در سفره دیده می شود سیب زمینی است. این ماده غذایی دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان است و به عنوان منبع سالمی از کربوهیدرات (قندها) معرفی می شود.
اگر دندان های تیزی دارید وهمواره درزمستان در آرزوی خوردن غذایی خاصی هستید، سیب زمینی شیرین را به سبد غذایی خود اضافه کنید.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 8 دی 1390
موضوع : پزشکی
این همه گرسنگی می کشید که چاق شوید ؟!!
كارشناس دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: گرسنگی بیش از حد نه تنها فرد را لاغر نمی كند بلكه اثر معكوس نیز دارد و باعث چاقی می شود.
به گزارش روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، فروزان صالحی افزود: وقتی بدن خیلی گرسنه بماند و اگر مقدار كمی غذا در اختیارش قرار گیرد همان مقدار كم را به صورت چربی درمی آورد و ذخیره می كند تا اگر در آینده گرسنه شد بتواند تا مدتی از این ذخایر استفاده كند.
وی ادامه داد: چنانچه افراد خود را گرسنه نگه دارند، بدن برای حفظ خودش چربی تولید و ذخیره می كند كه این امر منجر به چاقی می شود همچنین گرسنگی سبب می شود تا قدرت یادگیری در افراد كم شود.
صالحی ادامه داد: معمولا كودكان از بدو تولد تا 18 سالگی به دلیل این كه در سنین رشد هستند نیاز به دریافت مداوم و مناسب مواد غذایی دارند در نتیجه در این سنین به هیچ وجه به كودكان توصیه نمی شود كه برای لاغری رژیم غذایی بگیرند.
وی ادامه داد: در این سنین اگر كودكان چاق بودند لازم است تحرك و فعالیت بدنیشان را زیاد كنند و عادات بد غذایی كه منجر به چاقی می شود (مثل خوردن غذاهای چرب، شیرین و نوشابه های گازدار) را ترك كنند.
| نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 8 دی 1390
موضوع : پزشکی
فرزندم سرفه می‌کند، چه کار کنم؟
برای مبارزه با سرفه: دارو یا درمان خانگی؟
برخی والدین برای درمان سرفه های فرزندشان راهی داروخانه می‌شوند تا برایش شربت ضد سرفه خریداری کنند. برخی دیگر به نوشیدنی های گرمی که با عسل شیرین شده است و یا به طور مستقیم به یک قاشق عسل، متوسل می‌شوند. بهترین راه حل برای درمان سرفه چیست؟
محققان بر روی این سئوال تمرکز کرده اند. آنها تأثیرگذاری سه نوع درمان را بین بچه های 2 تا 18 ساله که از سرفه های طولانی مدت به علت عفونت مجاری تنفسی رنج می‌بردند، مقایسه کرده اند.
برخی از این بچه ها یک قاشق عسل و برخی دیگر یک داروی ضد سرفه (بر پایۀ دکسترومتورفان) یا هنگام خواب یک دارونما دریافت کرده بودند.
تکرار سرفه، شدت و تأثیرش بر خواب در سه گروه طبقه بندی شدند. اطلاعات به شیوۀ تلفنی و از مادران کودکان جمع آوری شده است.
برای مبارزه با سرفه: هیچ چی عسل نمی‌شه!
کودکانی که از عسل استفاده کرده بودند، فردای آن روز بهبود پیدا کرده بودند: شدت سرفه، تعداد و تکرارش کم و کیفیت خواب بهتر شده است. اما بهبودی با استفاده از شربت سینه یا دارونما خیلی کمتر بوده است. وانگهی، شربت به اندازۀ دارونما تأثیر نداشته است، همین موضوع فایدۀ شربت ضدسرفه را زیر سئوال می‌برد.
این نتیجه، توسط مطالعۀ دیگری که اخیراً منتشر شده، تأیید شده است.
در نتیجه، عسل بهترین و مؤثرترین راه حل برای درمان سرفه است. می‌توان این طور نتیجه گرفت که دارو، هیچ فایدۀ خاصی ندارد زیرا فایدۀ بیشتری نسبت به دارونما از خود نشان نداده است
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در چهارشنبه 7 دی 1390
موضوع : پزشکی
با گودرفتگی های زیر چشمم چه کنم؟
دکتر کاترین دو گورساک ما را از روش های مختلفی که برای مبارزه با این کبودی ها و فرورفتگی ها وجود دارد، مطلع می‌سازد.
گودرفتگی های زیر چشم چگونه ایجاد می‌شوند؟
دکتر کاترین دو گورساک: گودرفتگی ها به دلیل جریان های نامناسب لنفاوری ایجاد می‌شوند. به بیان دیگر، آب به تدریج جمع می‌شود، این آب مسئول پدید آمدن چربی هاست و در نهایت باعث ایجاد ورم های کوچک چربی می‌شود.
در موارد کبودی و گودرفتگی، آیا می‌توان به جراحی متوسل شد؟
دکتر کاترین دو گورساک: مؤثرترین درمان جراحی است. یک بریدگی کوچک ایجاد می‌شود، سپس چربی ها مکیده می‌شوند، چه این چربی در داخل پلک باشد چه در میان مژه ها. این عمل با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود و ممکن است چندین لکۀ آبی به مدت حدود ده روز از خود به جا بگذارد.
اگر گودرفتگی خالی شود، دید فرد تغییری نمی‌کند. این جراحی می‌تواند با یک لیفتینگ داخلی پلک همراه شود (پوست کمی گسترده می‌شود).
گودرفتگی های زیر چشم  ممکن است ده سال بعد مجدداً بازگردند زیرا جریان لنفاوی همیشه خوب کار نمی‌کند.
گاهی اوقات بعد از جراحی، ممکن است یک گودی زیر چشم شکل بگیرد و مجدداً به فرد حالت خستگی و چروک بیشتر بدهد. امروزه جراحان بسیار محتاط هستند و برای پیشگیری از این مشکل، مراقب اند که گودرفتگی به طور کامل خالی نشود و خالی کردن کامل آن را برای جراحی کبودی های مهم و جدی می‌گذارند.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در چهارشنبه 7 دی 1390
موضوع : پزشکی
ویتامین علیه آلزایمر و ضعف حافظه
گروهی از متخصصان مغز و اعصاب در انگلیس تاكید كردند مصرف ویتامین ب برای مقابله با آلزایمر و تحلیل رفتن حافظه مفید است.
 نتایج یك آزمایش جدید نشان داده است كه مصرف دوز مشخصی از ویتامین ب به میزان چشمگیری برای مقابله با ضعف حافظه در افراد سالمند و حتی پیشگیری از بروز آلزایمر كارایی دارد.
متخصصان دانشگاه آكسفورد با مطالعه روی بیش از 250 شركت كننده شامل افرادی كه بالای 70 سال سن داشتند و به انواع خفیف ناتوانی ذهنی مبتلا بودند به این نتایج دست یافته‌اند.
به گزارش روزنامه دیلی اكسپرس،‌ متخصصان طی دوره دوساله به این افراد ویتامین ب كه به طور طبیعی در مواد غذایی مثل گوشت، لوبیا و موز یافت می‌شود و یا یك دارونما دادند.
نتایج آزمایشات تایید كرد افرادی كه از مكمل‌های غذایی حاوی این ویتامین استفاده كرده بودند بهتر می‌توانستند فعالیت ذهنی مثل برنامه ریزی، سازماندهی و یادآوری اطلاعات را انجام دهند. آزمایشات نشان داد مصرف مكمل ویتامین ب امكان تشكیل نوعی پروتئین مغزی را كه عامل بروز آلزایمر و زوال عقل است را كاهش می‌دهد و این افراد كمتر با ضعف توان ذهنی مواجه شدند.
| نوشته شده توسط : مهیار در چهارشنبه 7 دی 1390
موضوع : پزشکی
< قبلی بعدی >

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌