خانه وخانواده
بازدید این موضوع : 54113
بازدید کل مطالب این موضوع : 364129
کل مطالب این موضوع : 252
مغز بچه ها از دعواهای خانوادگی آسیب می بیند ؟!
بر اساس تحقیقات اخیر، خشونت و پرخاشگری‌های خانوادگی همان گونه كه جنگ روی سربازان اثرگذار است مغز فرزندان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. محققان دریافتند استرس مداوم در زندگی بچه‌ها سیستم‌های پاسخ‌گر به استرس را مختل می‌كند بخصوص دو بخش حساس مغز یعنی آمیگدالا و اینسولا را تغییر می‌دهد.
بدن و مغز انسان به گونه‌ای عمل می‌كنند كه به خاطر سلامتی فرد همیشه برای شناسایی و واكنش به خطرات موجود آماده‌اند و این توانایی بسیار مهمی به شمار می‌رود زیرا ما را در شرایط سخت و نامطلوب حفظ می‌كند. با این حال در نتیجه استرس‌های مداوم و همیشگی تغییراتی در مغز رخ می‌دهد كه سیستم‌های پاسخ گر و هشدار دهنده بیش از حد حساس می‌شوند.
آمیگدالا در مغز انسان‌ها بخشی است كه وظیفه واكنش‌های احساسی و عاطفی، حافظه و نیز پیش‌بینی و آمادگی برای روبه رو شدن با استرس را بر عهده دارد. اینسولا قسمتی از شبكه عصبی است كه درد و ورودی‌های حسی و عاطفی را پیش‌بینی می‌كند و به بدن و مغز كمك می‌كند تا در مقابل آسیب‌های احتمالی و بالقوه از خود دفاع كنند.
مراقبت و دفاع از خود مهارت‌هایی هستند كه برای ادامه زندگی ضروری‌اند بنابراین استرس بیش از حد باعث می‌شود فرد بیشتر در معرض مشكلات روحی و رفتاری به ویژه نگرانی و دلواپسی قرار گیرد.
وقتی شخصی در موقعیت‌های استرس زا مانند خشونت‌ها و پرخاشگری‌های خانوادگی همیشگی قرار می‌گیرد، آمیگدالا بیش از حد توان واكنش نشان می‌دهد و با این اتفاق، واكنش سیستم‌های هشدار بدن به تهدیدها سریع‌تر و پر انرژی‌تر خواهد بود در نتیجه عكس‌العمل‌های مغز از حالت عادی خارج می‌شود.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 20 دی 1390
موضوع : خانه وخانواده
چگونه از زندگی بیشتر لذت ببریم
اگه کمی و فقط کمی بخواهیم از زندگی لذت ببریم و نگاهمان را کمی بهتر کنیم بسیاری از لذت ها نه وقت زیادی می خواهد و نه پول زیادی. پس منتظر تغییرات زیاد در یه روزی که معلوم نیست کی باشد نباشیم … در کوچکترین اتفاقات عظیم ترین تجارب بشر نهفته است . باور کنید …
۱ گاهی به تماشای غروب آفتاب بنشینیم.
۲ سعی کنیم بیشتر بخندیم.
۳ تلاش کنیم کمتر گله کنیم.
۴ – با تلفن کردن به یک دوست قدیمی، او را غافلگیر کنیم.
۵ گاهی هدیه هایی که گرفته ایم را بیرون بیاوریم و تماشا کنیم.
۶ – بیشتردعا کنیم.
۷ در داخل آسانسور و راه پله و… باآدمها صحبت کنیم.
۸ هر از گاهی نفس عمیق بکشیم.
۹ لذت عطسه کردن را حس کنیم.
۱۰ قدر این که پایمان نشکسته است را بدانیم.
۱۱ زیر دوش آواز بخوانیم.
۱۲ سعی کنیم با حداقل یک ویژگی منحصر به فرد با بقیه فرق داشته باشیم .
۱۳ گاهی به دنیای بالای سرمان خیره شویم.
۱۴ با حیوانات و سایر جانداران مهربان باشیم.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 8 دی 1390
موضوع : خانه وخانواده
در داشتن تصویر ذهنی درست از بدن به کودکتان کمک کنید !
داشتن تصویر ذهنی درست از بدن (body image ) به کودک شما کمک می‌کند، تا با سلامت و اطمینان به نفس وارد دوران بزرگسالی شود.
والدین نقش مهمی در ایجاد تصویر ذهنی و تقویت عزت نفس کودکان دارند. رعایت این توصیه‌ها به ایجاد خودانگاره (self-image) کودک شما کمک می‌کند :
- با کودک‌تان درباره این حقیقت که افزایش وزن به خصوص در دوران بلوغ، ممکن است طبیعی و بخشی عادی از روند رشد باشد صحبت کنید.
- با لحن منفی درباره وزن، عادات غذایی، شکل یا اندازه بدن کودک‌تان صحبت نکنید.
- کودک‌تان را تشویق کنید که خودش درباره غذایش تصمیم بگیرد، اما مجموعه‌ای از گزینه‌های غذایی سالم را در اختیار او بگذارید.
- کودک‌تان را به خاطر موفقیت‌‌هایی که در این مورد به دست آورده است، تشویق کنید.
- اوقات تماشای تلویزیون بوسیله کودک‌تان را محدود کنید و هنگامی که تلویزیون روشن است در تماشای برنامه‌ها در کنار او باشید و با او درباره مدت زمان تصاویری که در رسانه‌ها می‌بیند بحث کنید.
- نقش فعالی در مدرسه کودک‌تان داشته باشید، و از سیاست‌های مربوط بر ضد تبعیض، زورگویی و رویکرد سالم به وزن دانش‌آموزان حمایت کنید.
- با کودکتان بدون رودربایستی و گشوده ارتباط برقرار کنید.
| نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 8 دی 1390
موضوع : خانه وخانواده
25 قدم تا تربیت فرزندی ایده آل !
کمرویی متضمن اضطراب و بازدارندگی رفتاری در موقعیت های اجتماعی است.کودکان کمرو اغلب برای دیدن دیگران ظاهراً اشتیاق نشان می دهند امّا برای صحبت کردن یا پیوستن به دیگران اکراه دارند برای مثال،کودکان کمرو ممکن است در جمع افراد ناآشنا، ساکت و بی صدا باقی بمانند، حتی هنگامی که مورد خطاب قرارگیرند،آن ها ممکن است از وارد شدن و حضور در یک مکان جدید، مثل کلاس درس، بدون همراهی پدر یا مادرشان سرباز زنند.
کودکان کمرو ممکن است در فعالیت های ورزشی یا تفریحی مشارکت نکنند و هنگامی که درجمع افراد ناآشنا قرار گیرند فقط نگاهشان را به زمین بدوزند و از هر حرکتی که باعث جلب توجه دیگران به آن ها شود اجتناب نمایند.
بنابراین درك نوع كمرویی فرزندتان به شما در برنامه ریزی برای توجه به نیازهای خاص او كمك خواهد كرد.توصیه های زیر می تواند برای شروع به شما كمك كند:
1)هنگامی که کودکان از تعامل با دیگران واهمه دارند با آن ها همدلی نشان دهید
یک روش برای کمک به کودکان در زمینه کنترل ترسشان از برخی موقعیت های اجتماعی، نشان دادن همدلی با آن ها هنگامی که از تعامل با دیگران واهمه دارند است.
بنابراین، اگرمثلاً کودکی به دلیل کمرویی ازرفتن به زمین ورزش و بازی کردن با دیگران سرباز زد، پدر و مادر می توانند به او بگویند " من احساس تو را به خوبی درک می کنم.من هم خودم گاهی چنین احساسی داشتم هنگامی که مطمئن نبودم چکار باید بکنم و دیگران مرا تماشا می کردند"
با نشان دادن همدلی، پدر و مادر به کودک کمک می کنند که حس کند او را درک کرده و پذیرفته اند و نیز به او کمک می کنندکه هیجاناتش را بشناسد و درباره آن ها صحبت کند و شروع به جستجوی راهی برای کنترل آن ها نماید.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در دوشنبه 5 دی 1390
موضوع : خانه وخانواده
مامان من چه جوری دنیا امدم ؟
آموزش مسائل جنسی به فرزندان خوب یا بد ؟
ایرانیان به دلیل فرهنگ خاصی که دارند همیشه از پاسخ به این  گونه سوالات فرزندانشان پرهیز می کنند اما این مسئله نیز لازم به آموزش دارد مانند اینکه شما به کودکتان یاد می دهید که چگونه قاشق و چنگال را برای غذا خوردن در دست بگیرد، یا چگونه به دستشویی برود و ....
همیشه یک سوال برای کودکان در سنین پایین مطرح است و این سوال است :
" مامان من چه جوری دنیا امدم ؟ "
مادر  در پاسخ می گوید :
 ما از خدا خواستیم کودکی به من و پدرت بدهد و او از آسمان برای ما کودکی فرستاد، یا پاسخ های دیگری به این سبک .
 با تفکیک سنی میشود گفت که سوالات بچه ها در مورد مسایل جنسی از پنج سال به بالا شروع میشود و  والدین باید در این سن واقعیتها را به زبان خیلی ساده برای  بچه ها توضیح دهند و اگر جواب دادن به سوال را جایز ندانستند اصلاً جواب ندهند زیرا در صورتی که جواب دهید ناخودآگاه حس جنسی کودک پویا می شود .
مناسب ترين زمان برای آموزش مسائل جنسی به کودک و نوجوان زمانی است که او سوالی را در اين زمينه مطرح می کند.
ارائه آموزش به نوجوانان و کودکان را به روش مستقيم و غير مستقيم باید دنبال شود. آموزش مستقيم از طريق صحبت کردن است، اما نبايد به گونه اي مطرح شود که باعث بيداري زودرس شود.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 22 آذر 1390
موضوع : خانه وخانواده
نوزاد در چه سنی هویت خود را می‌شناسد؟
آیا نوزاد بدن خود را می‌شناسد؟
نوزاد شناختی از بدن خود ندارد. فقط به تدریج است که محدودیت هایی را که به "او" و "نه وفرد" دیگری مربوط می‌شود را می‌شناسد. این مرحله عموماً "مرحلۀ آئینه" نامیده می‌شود زیرا زمانی که نوزاد در آئینه نگاه می‌کند، تصویر خودش را در آن تشخیص می‌دهد.
نوزاد در چه سنی هویت خود را می‌شناسد؟
پاسخ به این سئوال مشکل است. آنچه که درباره اش مطمئن هستیم، این است که کودک حدود دو سالگی، میان جسمش و انعکاس آن در آئینه ارتباط برقرار می‌کند. اما تا رسیدن به این مرحله، پیشرفتش تدریجی است.
حدود چهار ماهگی، نوزاد از مشاهدۀ تصویر خودش در آئینه لذت می‌برد و در مقابل آن سر و دست خود را تکان می‌دهد. اما اگر در مقابل کودک دیگری هم قرار بگیرد، همین کارها را می‌کند. در عوض، اگر مادرش مقابلش باشد، او را به خوبی خواهد شناخت. ضمناً، این یک مرحلۀ در حال گذر است.
حدود هفت یا هشت ماهگی، توجهش به آیینه ها بیشتر می‌شود. و در این سن، او دیگر بدن خود را به واسطۀ دست ها یا دهانش جستجو می‌کند و بین چهرۀ افراد خانواده اش و دیگران تمایز قائل می‌شود. این همه چیز نیست، او شروع می‌کند به حرف زدن از طریق  واکنش ها و اشاره های صورتش. همچنین او کم کم می‌تواند نسبت به شخص خودش آگاهی به دست آورد
حدود 12 تا 18 ماهگی، از اینکه می‌فهمد حرکات قابل مشاهده در آئینه متعلق به او هستند، متعجب می‌شود. بعد از 18 ماهگی، درمی‌یابد که تصویر درون آئینه کسی جز خودش نیست. این پدیده می‌تواند آرامش او را مختل کند، ممکن است با برگرداندن نگاهش، از مواجه شدن با آئینه خودداری کند.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در دوشنبه 21 آذر 1390
موضوع : خانه وخانواده
در سفر با نوزاد در یک خودروی شخصی، این نکات را رعایت کنید !
اگر قصد سفر با خودروی شخصی خود را دارید و كودك یا نوزادتان را نیز همراه می‌برید، باید قبل از سفر به مواردی دقت كنید. مسلما تنها بستن كمربند ایمنی سرنشینان خودرو كافی نیست و ما به عنوان والدین، باید از ایمنی سرنشینان خودرو بخصوص كودكان مطمئن شویم. نكات این مطلب شامل بخشی از موارد ایمنی در سفر با خودرو و صرفا به منزله راهنمایی است.
اندازه و نوع صندلی كودكان
 اگر نوزادتان را در صندلی مخصوص كودكان می‌نشانید، دقت كنید اندازه و نوع صندلی مناسب سن و وزن كودك باشد. در حال حاضر، صندلی‌های كودك را به صورت زیر دسته‌بندی می‌كنند.
• نوع اول، صندلی مخصوص نوزادان از لحظه تولد تا زمانی است كه وزن آنها به 10 كیلوگرم می‌رسد و سن‌شان زیر یك سال است.
• نوع دوم، صندلی با قابلیت تغییر اندازه است كه این نوع صندلی برای نوپا با وزن بین 10 تا 18 كیلوگرم و تا 4 سالگی مناسب است.
• نوع سوم، صندلی بالابرنده است؛ این صندلی برای بچه‌هایی استفاده می‌شود كه دیگر نمی‌توان از صندلی‌های نوع اول و دوم برای‌شان استفاده كرد و هنوز قدشان هم به اندازه‌ای نیست كه بتوانند از كمربند ایمنی ماشین استفاده كنند. وقتی بچه‌ها بین سنین 4 و 8 سالگی هستند، این نوع صندلی‌ها بهترین وسیله برای سفر است؛ چون قدشان با این صندلی‌ها تنظیم شده و براحتی می‌توان كمربند ایمنی را برایشان بست. وزن این بچه‌ها معمولا بین 18 تا 27 كیلوگرم است.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 17 آذر 1390
موضوع : خانه وخانواده
ستایش شیر مادر و 10 توصیه به مادران
‌شیر مادر با داشتن همه مواد غذایی اصلی و حتی ریزمغذی‌ها، تركیبات دفاعی و بسیاری مواد دیگر از قبیل آنزیم‌ها، هورمون‌های مختلف و اسیدهای چرب غیر‌اشباع، از سوی سازمان جهانی بهداشت، به عنوان كامل‌ترین غذا برای شیرخواران معرفی شده است كه مصرف آن، كودكان را در مقابل بسیاری از بیماری‌های عفونی، تنفسی و گوارشی ایمن می‌كند.
دفاع نوزاد در اوایل عمر در مقابل عوامل عفونی خارجی كه به ویژه در محیط بیمارستان به عنوان آلوده‌ترین محیط دنیا فراوانند، بسیار ناچیز است. به همین علت نوزاد در مقابل میكروب‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌های پراكنده در این محیط هیچگونه قدرت دفاعی ندارد و به سرعت به بیماری‌های گوناگون مبتلا می‌شود كه آمار مرگ نوزادان در بیمارستان‌ها با این عوامل بسیار بالاست.
به همین دلیل نوزادان در روزهای اول تولد نیاز مبرم به تغذیه شیر از آغوش مادران دارند زیرا از این طریق میكروب‌های غیر بیماری‌زای بدن مادر به سطح پوست و مخاط دستگاه گوارش و تنفس منتقل می‌شوند و بدن شیرخوار را در مقابل میكروب‌های بیماری‌زای محیط مقاوم می‌كنند.
حتی اگر مادر خود به یك بیماری مبتلا باشد، مواد مقاومت‌زا در بدن مادر تولید پادتن می‌كنند و این پادتن‌ها از طریق شیر به بدن شیرخوار منتقل می‌شود. بنابراین در آغوش گرفتن و تغذیه نوزاد با شیر مادر از ساعت اول عمر نقش عظیمی را در افزایش قدرت دفاعی و پیشگیری از بسیاری بیماری‌های عفونی در بدن كودك ایفا می‌كند.
تغذیه نوزاد با شیر مادر، خطر ابتلا به چاقی را تا یك سوم در دوران كودكی كاهش می‌دهد و اثرات مفیدی در زندگی آتی و دوران بزرگسالی او به همراه خواهد داشت. اگر مادران كودكان را با شیر خود تغذیه كنند میزان چاقی‌های بزرگسالی در نسل‌های آینده بین 10 تا 15 درصد كاهش خواهد یافت.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 17 آذر 1390
موضوع : خانه وخانواده
اگر کودکتان گریه کرد چه می‌کنید؟!
گرچه می‌دانید که آنها از بودن در کنار شما، دیدن شما، گوش دادن به صحبت‌های شما و آموختن از شما والدین عزیر لذت می‌برند.
برای پی بردن به دلایل شگفت انگیز گریه کردن آنها بهتر است از زبان خود آنها بشنوید:
1. لطفا این لباس را از تن من خارج کنید!
تنها به خاطر این که هوای بیرون سرد است، نباید کودک را مثل اسکیموها پوشاند. اصولا والدین عادت دارند که نوزادان خود را با وسواس بیش از اندازه از سرما حفظ کنند و این باعث ناراحتی نوزاد می شود. اگر از دمای بدن نوزاد خود مطمئن نیستید بهتر است دست خود را روی شکم یا پشت او قرار دهید تا از حرارت فیزیکی او مطمئن شوید. همچنین گونه ها و پاها از خنکای مطبوع نوزاد به راحتی خبر می‌دهد!
2. لطفا کمی با هم سازگار باشید!
نوزادان جملات شما نظیر "چرا زباله‌ها را سر موقع بیرون نمی گذاری" را نمی فهمند. ولی به راحتی تنش و مشاجره والدین را احساس می‌کنند و این می‌تواند باعث نگرانی و بی قراری آنها شود. مسلما جر و بحث های گاه و بی گاه بین شما و همسرتان اتفاق می افتد اما بهتر است لااقل تا زمانی که نوزاد شما هوشیار و بیدار است کمی با آرامی با یکدیگر مشاجره کنید و دعوای اصلی خود را به بعد از خواب او موکول کنید.
3. من مضطرب و پریشان شده‌ام!
صداهای بیش از اندازه، جابه جایی و حرکت، نور خیره کننده، حضور در اجتماعات شلوغ مثل مهمانی می‌تواند آرامش نوزاد را مختل کرده و باعث بی قراری او شود.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 17 آذر 1390
موضوع : خانه وخانواده
چطور خردسالان را در مرگ عزیزان همراهی کنیم ؟!
مرگ بخشی غیر قابل گریز از زندگی است و کودکان باید آن را درک کنند و راههایی را آموزش ببینند تا بتوانند این پدیده کاملا طبیعی را بپذیرند.
 کودکان هر قدر هم که کم سن و سال باشند نسبت به مرگ بی اطلاع نیستند. و در باره آن در داستان‌ها شنیده‌اند یا در تلویزیون دیده‌اند، یا اینکه با جسم بی جان حشرات یا پرندگان در اطراف محل زندگی برخورد کرده‌اند. یا حتی ممکن است مرگ یک حیوان خانگی یا یکی از اعضای خانواده را تجربه کرده باشند.
 علاوه بر اینها، جنبه‌های دیگری از مرگ هم وجود دارد که کودکان خردسال نمی‌توانند درک کنند. برای مثال، آنها نمی‌فهمند که مرگ ابدی است و اجتناب ناپذیر و برای همه اتفاق می‌افتد. خردسالان نمی‌توانند درک کنند که "مرده" یعنی کسی که بدنش دیگر فعالیت‌های عادی زندگی را ندارد.
 شاید کودکان فکر می‌کنند کسی که مرده هنوز می‌خورد، می‌خوابد و کارهای عادی‌اش را انجام می‌دهد، فقط این کارها را در آسمان‌ها یا اعماق زمین انجام می‌دهد و در ذهن خود همیشه منتظر بازگشت کسی هستند که از دنیا رفته است و به مرگ به عنوان یک اتفاق موقتی نگاه می‌کنند.
  به خصوص وقتی مرگ والدین یا خواهر و برادر یک کودک خردسال فرا می‌رسد، او نمی‌تواند مرگ آنها را باور کند و درک نمی‌کند که این پدیده می‌تواند برای آنها هم اتفاق بیفتد.
 کودکان خردسال در مقابل مرگ واکنشهای متفاوتی نشان می‌دهند. اگر طفل شما در این شرایط به شما چسبید و از شما جدا نشد یا سبک سخن گفتن وی به شکل سخن گفتن زمان کودکی‌اش برگشت یا ناگهان از رفتن به مهد کودک سابقش امتناع ورزید، یا واکنش‌هایی نظیر آن از خود نشان داد هرگز تعجب نکنید.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در دوشنبه 14 آذر 1390
موضوع : خانه وخانواده
< قبلی بعدی >

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌