علمی
بازدید این موضوع : 67609
بازدید کل مطالب این موضوع : 571862
کل مطالب این موضوع : 537
توانایی کبوترها در ریاضی و مرتب کردن اعداد!
نتایج تحقیقات روانشناسان نیوزلندی نشان می دهد که کبوترها به خوبی میمونها ریاضی را می شناسند و قادرند اعداد را مرتب کنند.
محققان دانشگاه "اوتاگو" در نیوزلند نتایج شگفت انگیزی را درباره گروهی از "ریاضیدانان پردار" با عنوان "کبوتر" در مجله علمی ساینس منتشر کردند.
توانایی درک مفاهیم انتزاعی از جمله اعداد تاکنون تنها در عده کمی از حیوانات برای مثال میمونها شناخته شده بود. اکنون به خاطر این تحقیقات، اسناد جدیدی به دست آمده است که بیش از گذشته ریاضیدانان پنهان در دنیای حیوانات را نشان می دهند.
در حدود 15 سال قبل در مجله ساینس تحقیقی منتشر شد که نشان می داد میمونهای ماکاکو قادرند تصاویر را برپایه شماره ای که بر روی هر یک از آنها نوشته شده است مرتب کنند.
اکنون این محققان نیوزلندی با استفاده از همان روش تحقیقی را انجام دادند و در نهایت شگفتی دریافتند که کبوترها هم از چنین قابلیتی برخوردارند.
این محققان پس از کشف این توانایی دو فرضیه را مطرح کردند. برپایه فرضیه اول، این پرندگان و میمونها تواناییهای عددی را به روشی کاملاً مستقل و در طول مسیر تکامل خود توسعه داده اند.
درحالی که فرضیه دوم پیشنهاد می کند که تواناییهای عددی کبوترها و ماکاکوها از یک جد مشترک بسیار دور به ارث رسیده اند.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در يکشنبه 11 دی 1390
موضوع : علمی
مغز انسان هم جنسیت دارد؟!
چرا زن ها منظم ترند؟ چرا مردها در ریاضیات بهترند؟ بدون شک این قبیل سوال ها به گوش شما نیز آشناست. گفته می شود این تفاوت ها به مغز مربوط می شود. آیا این گفته ها درست هستند یا صرفا از باورهای غلطی ناشی می شوند که بی دلیل رواج یافته اند.
مطلب پیش رو خلاصه ای از عقاید کاترین ویدال، نوروبیولوژیست انستیتو پاستور است که صحت و سقم تفاوت مغز زن ها و مردها را بررسی می کند.
۱ – مردها «تک مسوولیت» هستند!
گفته می شود که زن ها می توانند همزمان دو نیمکره مغزشان را فعال کنند و به این ترتیب قادرند در آن واحد چندین کار را باهم انجام دهند. درحالی که مغز مردها «طبقه بندی» شده است و فقط می تواند روی انجام یک کار تمرکز داشته باشد.
نظر کاترین ویدال: غلط است. این باور از مطالعه مختصری ناشی می شود که در سال ۱۹۸۲ تنها روی ۲۰ مغز انجام گرفته است. دانشمندان در مغز زنان جسم پینه دار ضخیمی را ملاحظه کرده بودند که اجازه ارتباط دو نیمکره را فراهم می ساخت.
اما همان موقع نیز فنون تصویربرداری پیشرفته از مغز، این ادعا را رد کرد. تا این که در سال ۱۹۹۷ مطالعه ای روی دو هزار نفر انجام گرفت و ام آر آی مغزشان هیچ تفاوت بارزی بین مغز زن و مرد نشان نداد.
۲ – زن ها حس جهت یابی ندارند!
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در جمعه 9 دی 1390
موضوع : علمی
دانشمند ایرانی : پيوستن حشرات به يگان‌های پليس و امداد! +عکس
یك دانشمند ایرانی در حال ساخت نوعی فناوری نجات است كه در آن از حشرات برای بازیابی افراد زندانی در آوارها و مناطق خطرناك استفاده می‌شود.
پروفسور خلیل نجفی از دانشگاه میشیگان قصد دارد تا بر روی حشرات، دوربین‌های كوچكی نصب كرده و از آنها در صحنه جست‌وجوها برای بازماندگان زلزله در عملیات نجات استفاده كند. این دستگاه‌های ریز، انرژی مورد نیاز خود را از حركت بال حشرات به دست می‌آورند.
دوربین با انتقال انرژی جنبشی به الكتریسیته می‌تواند از یك منبع نامنتاهی انرژی برخوردار باشد. همچنین از دیگر منابع انرژی این دستگاه‌ها می‌توان به حرارت تولید شده با صفحات خورشیدی اشاره كرد.
محققان قصد دارند این حشرات را پس از نصب دوربین و میكروفون در ساختمانهای تخریب شده و ویران رها كنند.
از این حشرات همچنین می‌توان در صحنه‌های نظامی یا اماكنی كه حضور انسان در آن خطرناك است، استفاده كرد.
استاد نجفی به همراه یك دانشجوی مهندسی دانشگاه میشیگان در حال ساخت این فناوری برای جمع‌آوری الكتریسیته از بدن هستند.
مدیر ایرانی گروه مهندسی برق و کامپیوتر دانشکده مهندسی دانشگاه میشیگان اظهار كرد: ما می‌توانیم از طریق جمع‌آوری انرژی از ضایعات، نیروی مورد نیاز دوربین‌ها، میكروفونها و دیگر حسگرها و تجهیزات ارتباطی موجود بر روی یك حشره را تامین كرده و سپس آنها را در مكانهای بسته یا خطرناك كه انسان قادر به ورود نیست، بفرستیم.
این تیم تاكنون توانسته‌اند نیروی جنبشی حركت بالهای سوسك سبز ژوئن را كه كمتر از دو سانتی‌متر بوده، جمع‌آوری كنند.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 8 دی 1390
موضوع : علمی
گزارشی تکان دهنده از تجاوز جنسی به صدها زن جلو چشم خانواده‌هایشان!
قبل از وقوع جنگ معضلات و آسیب‌های روانی در لیبی قابل پیش بینی بود. در پی این حادثه، بیش از 10 هزار نفر از مردم این کشور درگیر استرس ناشی از حوادث جنگی شدند. بیش از 4هزار کودک نیز مبتلا به مشکلات روانی شدند، اما آن چیزی که قابل پیش بینی نبود آمار تکان دهنده 259 زنی است که توسط نیروهای شبه نظامی وفادار به معمر قذافی مورد تجاوزات جنسی قرار گرفته اند.
دکتر «سیهام سرجیوا» که در خصوص آسیب های شدید روانی کودکان در جنگ لیبی مشغول به کار می باشد در طی دوره های کار درمانی خود متوجه شد مادران این کودکان، او را فردی قابل اعتماد دانسته و می توانند رازهای مخفی خود را با او درمیان بگذارند.
حدود دو ماه قبل یک نفر از مادرانی که قربانی رفتار خشونت آمیز جنسی شده بود و به دنبال آن دو تن دیگر، در طی دوران درمان توضیح دادند که چگونه توسط شبه نظامیان (وفاداربه قذافی)، مورد تجاوز و رفتار خشونت آمیز قرار گرفتند.
به همین دلیل دکتر سرجیوا در بررسی مسئله تجاوز به عنف تصمیم گرفت که با تدوین یک پرسشنامه آن را بین افرادی که خانه هایشان را از دست داده اند و در اردوگاه های پناهندگان به سر می برند توزیع کند، به این ترتیب او می توانست در چارچوب این پرسش به بررسی مسئله تجاوزهای جنسی بپردازد.
هدف اصلی از طرح این پرسش، پی بردن به اختلالات روانی کودکان و درد و رنج ناشی از آن بود هر چند آنان به دور از وقایع جنگ (در اردوگاه ها) به سر می بردنند.
او در کمال تعجب، با اعتراف 259 تن از زنان که مورد تجاوز به عنف قرار گرفته بودند، مواجه شد. همگی آنان به این مسئله (تجاوز به عنف) تاکید داشتند.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 8 دی 1390
موضوع : علمی
ماه گرفتگی شامگاه شنبه را از دست ندهيد!
بيش از نيمي از ساکنان زمين در آمريکا، اروپا، افريقا، استراليا و آسيا از جمله در ايران مي‌توانند خسوف شامگاه شنبه را كه بيست و سومين ماه گرفتکي کامل از هفتاد و يک گرفت ساروس 135 مي باشد مشاهده كنند.
ماه‌ گرفتگي جزئي در اغلب نقاط كشور پيش از طلوع ماه آغاز مي‌شود.
خسوف 19 آذرماه از حدود ساعت 16 و 16 دقيقه روز شنبه به صورت جزئي آغاز مي‌شود و زمان آغاز ماه گرفتگي كلي ساعت 17 و 36 دقيقه و 16 ثانيه است.
گرفت كلي ماه در ساعت 18 و 27 دقيقه و 24 ثانيه و گرفتگي جزئي در ساعت 19 و 47 دقيقه و 58 ثانيه پايان مي‌بايد.
مهندس مسعود عتيقي، مدير انجمن نجوم آماتوري ايران در گفت‌و‌گو با خبرنگار علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) با بيان اين كه در اين خسوف، ماه به مدت 51 دقيقه به طور کامل در سايه زمين قرار مي‌گيرد و حداكثر گرفت كامل ماه در ساعت 18:01:49 خواهد بود، خاطرنشان كرد: در اين گرفت، ماه در گره نزولي قرار داشته و در صورت فلکي گاو(ثور) در آسمان ديده مي شود. در شب گرفت چهار روز از اوج مداري ماه گذشته است و رنگ ماه قرمز نسبتاً روشن است.
وي با بيان اين كه اين ماه گرفتگي بيست و سومين ماه گرفتکي کامل از هفتاد و يک گرفت ساروس 135 است، گفت: از لحاظ آماري 23.9 درصد از خسوفهاي اين ساروس، جزيي و 32.4 درصد آن‌ها كلي است. جالب است كه 43.7 درصد گرفتهاي اين دوره خسوف، ماه گرفتگي غير مرئي و يا همان نيمسايه‌يي است. طولاني ترين گرفت كلي ساروس 135 در روز پنج شنبه 23 ارديبهشت 1643 خورشيدي رخ خواهد داد و كوتاهترين آن نيز در 16 آبان 1336 خورشيدي رخ داده است.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 17 آذر 1390
موضوع : علمی
کشف اسکلت جانور ناشناخته در تالش
خبر:رئیس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت : اسکلت این جانور ناشناخته هنگام پاکسازی در سطح زیرزمین یک خانه روستایی در چلو نصر تالش ، که بعنوان انباری استفاده می شد کشف شد.
حیدرنژاد افزود : این اسکلت حدود 40 سانتی متر طول دارد.
وی چنگال تیز ، سری مخروطی شکل ، 2 دندان نیش بلند و 2 پا را از دیگر ویژگی های اسکلت جانور ناشناخته اعلام کرد.
وی افزود : به علت نبود امکانات جانور شناسی در حفاظت محیط زیست تالش این اسکلت جانور ناشناخته برای تحقیقات بیشتر به سازمان محیط زیست کشور فرستاده خواهد شد .
| نوشته شده توسط : مهیار در يکشنبه 13 آذر 1390
موضوع : علمی
لباسی که می‌توانید با آن با آرامش بخوابید
محققان در حال کار بر روی لباسی هستند که هنگام خواب آرامش را به شما باز می‌گرداند.
اگزما و مشکلات پوستی دیگر، نه تنها زندگی روزمره کودکان یا بزرگسالان را دچار مشکل می کند، بلکه خواب راحت شبانه را از چشم آنها می رباید.
برای حل این مشکل، پژوهشگران پرتغالی در دانشکده پزشکی شهر پورتو روی یک نوع لباس خواب ضد خارش کار می کنند. پیژامه ای که مشکلا ت و التهابات پوستی مزمن را تسکین می دهد. این مشکلا ت و التهابات ممکن است به آلرژی یا آسم نیز تبدیل شوند.
معمولا به این افراد مبتلا به آلرژی یا اگزما توصیه می شود لباس های نخی و کتانی بپوشند. اما این لباس خواب این پژوهشگران چیزی فراتر از این است.
این لباس خواب ها، حاوی عصاره پوست میگو هستند. تحقیقات در این باره از سه سال پیش شروع شد و محققان اکنون به دنبال دویست کودک داوطلب مبتلا به اگزما برای آزمایش این لباس خواب ها هستند. در طول دوره آزمایشی هیچ دارویی به آنها داده نخواهد شد.
یک شرکت دیگر در کشور پرتغال با بکاربردن یک شیوه دیگر، لباس ها را با عصاره جیوه و جلبک دریایی اشباع می کنند.
به هر شکل، لباس خوابی که خواب راحت بدون خارش شبانه را تامین کند، برای خیلی ها خبر خوبی است.
| نوشته شده توسط : مهیار در شنبه 12 آذر 1390
موضوع : علمی
نوع غذا روی شکل چهره موثر است!
به نظر می‌رسد نوع غذایی که انسان‌ها مصرف می‌کنند،‌ روی شکل آرواره‌ها و حتی چهره آن‌ها تاثیر می‌گذارد. بدین شکل که مصرف غذاهای نرم باعث می شود به مرور،‌ آرواره‌ها کوچک‌تر و جا برای دندان‌ها تنگ‌تر شود.اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که با ترتیب دندان‌ها در دهان دچار مشکل شده و مجبور شده‌اید با مراجعه به دندان پزشک،‌ دندان بکشید یا از پلاک و سایر امکانات برای برگرداندن نظم دندان‌ها استفاده کنید، احتمالا به این فکر کرده‌اید که چرا باید این‌طور باشد؟
محققان انگلیسی ‌شکل آرواره پایینی انسانی 295 نمونه موجود در موزه را بررسی کردند و به این نتیجه رسیدند که آرواره پایینی انسان‌هایی که از جوامع گیاه خوار برآمده‌اند، به طور میانگین در مقایسه با آرواره انسان‌هایی که اجدادشان شکارچی و گوشت خوار بوده‌اند، کوچک‌تر است.
به گفته آن ها، امروزه دهان‌های ما برای تعداد دندان‌هایی که داریم خیلی کوچک است.محتمل‌ترین توضیحی که می‌توان برای وجود چنین تفاوتی ارائه داد،‌ این است که رژیم‌های غذایی گیاهی که مقادیر زیادی غلات را در بر می‌گرفته،‌ در مقایسه با رژیم غذایی شکارچیان که گیاه‌های وحشی و غذا‌های پر از گوشت را در بر می‌گرفته است،‌ خیلی نرم‌تر و در نتیجه جویدن آن آسان‌تر بود.
| نوشته شده توسط : مهیار در يکشنبه 6 آذر 1390
موضوع : علمی
قند خون بیشتر ، اراده بیشتر !
دو متخصص آمریكایی در كتاب جدید خود كه به عنوان یكی از پرفروش‌ترین كتاب‌ها در آمریكا معرفی شده ادعا كرده‌اند كه میزان اراده ما به طور مستقیم به سطح قند خونمان بستگی دارد.
 نویسندگان این كتاب با عنوان «اراده: شناخت دوباره بزرگترین قدرت انسان» تاكید دارند كه اراده انسان با مصرف گلوگز یا به عبارت دیگر با مصرف قند رابطه مستقیم دارد.
به نوشته روزنامه دیلی‌میل، این ارتباط نه تنها به مردم كمك می‌كند كه خویشتن‌داری را یاد بگیرند بلكه همچنین توجیه می‌كند كه چرا بسیاری از ما قدرت «نه» گفتن را نداریم.
این متخصصان می‌گویند: وقتی از مردم سوال می‌كنیم بزرگترین قدرت‌های انسان كدامند، اغلب از ویژگی‌هایی چون صداقت، مهربانی، شوخ‌ طبعی، خلاقیت و حتی میانه‌روی سخن می‌گویند اما هیچ‌كس درباره خویشتن‌داری و قدرت كنترل فردی حرفی نمی‌زند در حالی كه وقتی از مردم علت شكست‌ها و خطاهایشان را می‌پرسیم اغلب نداشتن اراده را به عنوان مهمترین عامل، مطرح می‌كنند.
این متخصصان روانشناسی و بیولوژیك در مطالعات اخیر خود دریافته‌اند كه وقتی سطح گلوگز خون به پایین‌ترین حد می‌رسد، در این لحظات ما تصمیمات نادرست می‌گیریم و در انجام هر كاری با شكست مواجه می‌شویم. وقتی قندخون خیلی پایین می‌آید، اغلب ما احساس عصبانیت بیشتری می‌كنیم و در عوض كنترل‌مان روی رفتارهایمان كمتر می‌شود.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در يکشنبه 6 آذر 1390
موضوع : علمی
قلب زنان سریعتر از مردان می شکند!
یافته های جدید محققان شواهد علمی را ارائه کرده که نشان می دهند قلب زنها بسیار سریعتر و ساده تر از قلب مردها می شکند.
پزشکان قلب در پی یکی از اولین مطالعاتی که در سرتاسر آمریکا بر روی نوعی اختلال قلبی انجام داده اند، اعلام کردند میزان ابتلای زنان به "سندرم قلب شکسته" هفت تا 9 برابر مردان است، وضعیتی که در پی وارد شدن فشار عصبی طولانی در اثر شکست سخت عاطفی و یا از دست دادن یکی از عزیزان ایجاد شده و می تواند نشانه هایی مانند حمله یا اختلال قلبی را در زنان ایجاد کند. معمولا بیماران پس از ابتلا به این سندروم بدون آسیب دیدگی جدی مداوا می شوند.
به گفته محققان دانشگاه پنسیلوانیا یکی از رایج ترین وضعیتهایی که در پی آن زنان دچار این سندرم می شوند، از دست دادن همسر یا مشاهده بیماری شدید همسر است. این سندرم برای اولین بار توسط پزشکان ژاپنی و در سال 1990 شناسایی شد، ژاپنیها نام این وضعیت را "بیماری قلبی تاکوتسوبو" گذاشتند. تاکوتسوبو نام دامهایی ویژه اختاپوسها است که یادآور فرم کوزه مانند قلبهای آسیب دیده است.
این سندروم زمانی رخ می دهد که شوک عصبی شدیدی به بدن وارد می شود. این شوک در بدن حمله آدرنالین و دیگر هورمونهای عصبی ایجاد می کند. این حمله هورمونی اتاقک اصلی پمپ خون قلب را به صورت ناگهانی مختل می کند. مبتلایان به این سندروم معمولا پس از چند هفته کاملا بهبود می یابند اما در نمونه هایی نیز فرد جان خود را از دست داده است.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در دوشنبه 30 آبان 1390
موضوع : علمی
< قبلی بعدی >

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌