نگاهی به شیوه طنزآفرینی در سریال «ساختمان پزشکان»
«ساختمان پزشکان» از جمله مجموعه های طنز به ظاهر انتقادی است که می خواهد خود را انتقادی نشان دهد. ولی این سریال بیشتر از آنچه نقد را معیار و ملاک خود قرارداده باشد تخریب را فراروی خود تصویر می کند.متاسفانه هنوز هم در صدا و سیما حساسیت کمدی درک نشده است و به خصوص اینکه فرهنگ بومی ما در آن عمداً یا سهواً نادیده انگاشته شده است.
جایگاه طنز ایرانی در تمدن بشری قابل چشم پوشی نیست. در واقع تاریخ آن همپای تمدن ایرانی و اسلامی است.
در دوران فترت علمی درایران و نفوذ استحاله گونه تمدن غرب به داخل تمدن ما طنازان ایرانی تحت تاثیر مدرنیسم غربی، بیشتر به لودگی و ابتذال روی خوش نشان دادند. این عده از طنزپردازان یک جریان جدید اجتماعی برای خود هستند ولی گویا قطعه گم شده پازل آنان مدرنیسم و عدم سازگاری با فرهنگ بومی بوده است. فرهنگی که ما فوق العاده به آن می نازیم و افتخار می کنیم، نه فرهنگ واپس گرا، بلکه یک سنت درون زاد و پویا که تحت تاثیر مدرنیست های دو قرن اخیر نیست،بلکه دلبستگی به گذشته و سنت های دیرین و دیرپای تاریخی دارد.درحالی که مدرنیست ها هدف اولشان تخریب هر آنچه از گذشته مانده است و گذشته ها را سد راه آینده خویش می بینند. همین رویکرد تخریبی علیه معیارهای انسانی، سالها برای مدرنیست ها به عنوان الگو و ملاک و همچنین افزودن بیش از حد به فرد محوری بوده است.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در دوشنبه 10 مرداد 1390
موضوع : نقد و مصاحبه و بيوگرافي | بازدید این مطلب : 836
ارسال نظرات
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
وب سایت/بلاگ :
نظر شما :
کد امنیتی :

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌