راز رشیدی برلب فرات
راز رشیدی برلب فرات
 امروزه چندین قرن از غروب غریبانه عاشورا و كربلای ۶۱ هجری می‌گذرد؛ غروبی كه خود طلوع یك پیام و آفتابی دیگرگونه در حافظه معنوی بشریت بود و براستی می‌توان گفت تا به امروز كمتر هنر و رسانه‌ای به اندازه شعر توانسته زیبایی و عظمت حماسه ایمان‌ساز و ستم‌ستیز امام حسین‌(ع) را به تصویر بكشد.
 بی‌تردید حماسه كربلا و قیام سالار شهیدان حضرت امام حسین(ع) مهم‌ترین رخدادی بوده كه باعث تحول مضمونی و معنایی در ادبیات فارسی و حتی عربی شده است و شرح و روایت مظلومیت امام و ددمنشی دشمن نه‌تنها در صدها كتاب و مقتل بیان شده است، بلكه شاعران و نویسندگان در طول تاریخ ادبیات همواره سعی كرده‌اند با توجه به این واقعه به رستاخیزی كلمات كه همان شعر ناب باشد، دست یابند كه نمونه‌های متعدد آن را بارها خوانده و شنیده‌ایم. از ارادت حكیم فردوسی به آل علی(ع) گرفته تا سروده‌های مولانا، كسایی مروزی و حتی سبك هندی و شاعرانی مانند مولانا‌ بیدل دهلوی كه به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم بر این رخداد تاكید كرده‌اند.
در میان این اشعار آثار و مرثیه‌هایی وجود دارند كه گاه انسان را تا مرز جنون و عزا پیش می‌برند و گاه با رویكردی اندیشمندانه تفكر و اندیشه‌ای را كه زمینه‌ساز شكل‌گیری واقعه عاشورا بوده، معرفی و نقد می‌كنند و البته گاهی هم با تماشای زیبایی‌شناسانه و تامل‌برانگیز دست به دامان این فرمایش پیام آور كربلا حضرت زینب(س) می‌شود كه فرمود: «ما رایت الا جمیلا» و شاعر هم تحت همین فرموده سروده است:
گرچه روزی تلخ‌تر از روز عاشورا نبود
آنچه ما دیدیم جز پیشامدی زیبا نبود

> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 15 آذر 1390
موضوع : ضرب المثل و احاديث و حکایت و شعر | بازدید این مطلب : 4011
ارسال نظرات
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
وب سایت/بلاگ :
نظر شما :
کد امنیتی :

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌