شخصيت‌شناسي با بوي انسان!
شناخت افراد معمولا از طريق گفت‌وگو با آنها حاصل مي‌شود؛ اما محققان اخيرا دريافته‌اند كه شخصيت انسانها را از بوي آنها نيز مي‌توان دريافت.
به گزارش تفریحی به نقل از ایسنا، در پژوهشي كه توسط محققان دانشگاه «وروكلاو» لهستان انجام شده، ‌شركت‌كنندگان توانستند ميزان دقيقي از شخصيت معاشرتي،‌ مضطرب و يا مسلط افراد را با بو كردن لباس‌هاي آنها تشخيص دهند.
ماين پژوهش كه براي اولين بار به آزمايش ارتباط ويژگي‌هاي شخصيتي افراد با بوي بدن آنها پرداخته، در مجله اروپايي «پرسوناليتي» منتشر خواهد شد.
در حالي كه مطابقت بين پاسخهاي داوران و افراد آن چنان كامل نبوده، اما محققان بر اين باورند كه در اولين برداشت، بوي افراد و همچنين تصوير و صداي آنها به ويژگي‌هاي شخصيتي اشاره دارند.
محققان در پژوهش خود از افراد خواستند كه پيراهن‌هاي سفيد نخي پوشيده و از استعمال هرگونه عطر و خوشبوكننده، مصرف سيگار و غذاهاي معطر خودداري كنند. در اين حالت از آنها آزمايش شخصيت‌شناسي نيز به عمل آمد.
اين پيراهن‌ها سپس در پلاستيك‌هاي غيرشفاف به گروه ديگري داده شد تا از بوي آنها پنج ويژگي شخصيتي فرد پوشنده لباس را ابراز كنند.
داوري اين گروه در سه ويژگي منطبق بود: برون گرايي (تمايل به معاشرت و اجتماعي بودن)، روان‌آزردگي گرايي (تمايل به اضطراب و ترشرويي) و تسلط (تمايل به رهبري)‌.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در چهارشنبه 16 آذر 1390
موضوع : روان شناسی | بازدید این مطلب : 3886
ارسال نظرات
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
وب سایت/بلاگ :
نظر شما :
کد امنیتی :

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌