نخستین بانکداران جهان چه کسانی بودند ؟ !
خانواده‌ای یهودی همزمان با هخامنشیان نخستین بانك را در بابل تأسیس كردند.قدیمی‌ترین بانك جهان را خانواده‌ای یهودی در بابل تأسیس كردند و نام بانك از همان دوران به‌جای ماند.
آغاز كار این خانواده با تأسیس تجارتخانه‌ای در بابل بود. خانواده «اِگیبی» كه نامشان یادآور نام یعقوب است، در سال 690ق‌م، كمی پس از انهدام سامریه و تبعید اسرائیلیان، در پایتخت كلده مستقر شدند. تجارتخانه آنها مشهورترین تجارتخانه بابل بود.
تجارتخانه‌های بابل مورد اعتماد دستگاه سلطنت بودند و نقش مهمی در فعالیت اقتصادی بازی می‌كردند. این مردان هم كارگزار اقتصادی، هم صراف، محضردار و هم وكیل‌مدافع بودند. استفاده از نقره به‌عنوان عیار اصلی پول، دخالت آنها را در زندگی روزانه تسهیل می‌كرد.
از این میان، خانواده اگیبی به‌ویژه در امور بانكی سرآمد شدند. از ویژگیهای بانكداری این خانواده بهره نگرفتن بود. آنها به سفارش تورات درمورد منع بهره به هر شكل احترام می‌گذاشتند.
در تورات آمده: «تو می‌توانی از بیگانه بهره بگیری اما از برادرت هرگز.» و عجیب اینكه خانواده اگیبی با آنكه از جای دیگری به بابل مهاجرت كرده بودند، تمام كلدانیان را برادر خود تلقی می‌كردند و از آنان مطالبه بهره نمی‌كردند.
این مطلب از نامه یك بدهكار به خانواده اگیبی برمی‌آید: «140 سیكل بپرداز در مقابل نقره خودت، اما در میان ما صحبت بهره مطرح نیست، ما هر دو اصیل‌زاده هستیم.»
از ابتكارات اگیبی‌ها در بانكداری ابداع نوعی عملیات مالی بود كه در آن دوره بی‌نظیر بود و آن، پرداخت وام در مقابل دریافت گرویی یا چیزی به امانت بود. این ابتكار باعث شد وام‌گیری بسیار آسان شود.
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در سه شنبه 6 دی 1390
موضوع : اجتماعی | بازدید این مطلب : 3744
ارسال نظرات
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
وب سایت/بلاگ :
نظر شما :
کد امنیتی :

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌