به بهانه اكران «33 روز» ساخته جمال شورجه
روایتی از یك جنگ افسانه‌ای
خیلی‌ها معتقدند دوره فیلم‌های جنگی و سینمای دفاع مقدس تمام شده و دیگر هیچ فیلمی در حوزه جنگ هر چقدر هم كه ستاره و انفجار و عملیات داشته باشد، با استقبال مخاطبان روبه‌رو نمی‌شود، اما به نظر می‌رسد این نظریه تنها از یك واقعیت سرچشمه می‌گیرد كه هیچ ارتباطی با سینمای جنگ یا موضوع دفاع مقدس ندارد.
مساله این است كه فیلمسازان دفاع مقدسی ما در چند سال گذشته هرگز نتوانسته‌اند اثر چشمگیر و جذابی بسازند كه مردم را مثل دهه‌های قبل به سالن‌های سینما بكشند. دفاع مقدس در ذات خود به قدری موضوع جذاب دارد و آنقدر از مفاهیم معنوی، انسانی و دراماتیك سرشار است كه به این زودی‌ها كهنه نمی‌شود و همچنان می‌توان درباره‌اش فیلم ساخت و قصه نوشت و شخصیت‌پردازی كرد، اما این سینماگران هستند كه ذوق و دقت قدیم را از دست داده‌اند و دیگر سوژه‌های درخشان جنگی به ذهن‌شان نمی‌رسد یا انگیزه‌ای برای ساختن فیلم در این زمینه ندارند. سال‌هایی كه سینمای جنگ با آثار درخشانی مثل آژانس شیشه‌ای، از كرخه تا راین، مزرعه پدری، میم مثل مادر و ده‌ها فیلم تحسین ‌شده دیگر هزاران تماشاگر علاقه‌مند را جذب می‌كرد، گذشته است و اكنون دوستداران سینمای دفاع مقدس باید دلشان را به تك و توك جرقه‌هایی خوش كنند كه چراغ این سینما را روشن نگه داشته است.
«33 روز» كه اكنون روی پرده سینماست، آخرین ساخته جمال شورجه، كارگردان قدیمی سینمای جنگ شاید مستقیم در گونه فیلم‌های دفاع مقدس جای نگیرد، چون موضوعش ربطی به جنگ 8 ساله ایران و عراق ندارد، اما الگوهای روایی و ساختاری این فیلم و ذهنیتی كه پشت آن وجود دارد
> ادامه مطلب ... | نوشته شده توسط : مهیار در پنجشنبه 15 دی 1390
موضوع : فرهنگی و هنري | بازدید این مطلب : 3839
ارسال نظرات
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
وب سایت/بلاگ :
نظر شما :
کد امنیتی :

Copyright Tafrihi.com 2005 - 2014 ©
Host By HostDL.com
این سایت ثبت شده در پایگاه ساماندهی وزارت ارشاد اسلامی می باشد و تمامی مطالب این پایگاه تحت نظارت و مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.
Powerd By TAFRIHI Web Group                                                           PHP design : Jafar.N - Graphic Design : Ali.Rahimi‌‌‌